12 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Pile odbyła się: II Konferencja: Instytut Orientalistyki UAM Dzieciom. Szata zdobi człowieka, czyli o strojach w Azji i Afryce pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Piły oraz Instytutu Orientalistyki UAM w Poznaniu. Konferencję rozpoczęło podsumowanie – wręczenie nagród w IV Powiatowym Konkursie Poetyckim Haiku – Letnie czarowanie słowem pod Patronatem Prezydenta Miasta Piły oraz Instytutu Orientalistyki UAM w Poznaniu. W kategorii klas 6-8 szkół podstawowych:

I miejsce: Martyna Biegus (SP 5 Piła)

II miejsce: Martyna Gorgol (SP 4 Piła) oraz Kacper Posadziński (SP 11 Piła)

III miejsce: Volodymyr Melnyk (Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Ujskiej)

W kategorii klas 1-3 szkół ponadpodstawowych:

I miejsce: Antoni Serafin (Wielkopolskie Samorządowe Centrum Edukacji I Terapii w Starej Łubiance)

II miejsce: Zuzanna Pawlak (Zespół Szkół Budowlanych w Pile)

III miejsce: Maja Wygrzywalska (I Liceum Ogólnokształcące w Pile)

436731755_280481945106180_1408494172822281328_n.jpg

W wykładach i warsztatach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych,ponadpodstawowych, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy miasta Piły. Obecnością zaszczyciła nas Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Pani Zdzisława Karpińska oraz Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pani Bogumiła Cybulska. Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać wykładów dotyczących mody orientalnej – tradycyjnych strojów Azji i Afryki:

1. Wykład: Nie tylko qipao – krótka historia strojów chińskich. (dr Zuzanna Wnuk. Zakład Zakład Polityki Językowej i Badań nad Mniejszościami).

2. Wykład: Kimono dobre na wszystko (prof. dr hab. Estera Żeromska. Zakład Japonistyki)

3. Wykład: Hanbok – czar Korei w strój zaklęty(dr Emilia Wojtasik-Dziekan. Zakład Literatury i Kultury Koreańskiej oraz Filologii Indonezyjsko-Malajskiej).

4. Wykład: Sari, turbany i piżamy, czyli jak ubierają się w Indiach.

(prof. UAM dr hab. Monika Browarczyk. Zakład Azji Południowej).

5. Wykład: Stroje ludowe Turkijczyków na przykładzie Turków (Turcja) i ludów Azji Środkowej.

(mgr Radosław Andrzejewski. Zakład Turkologii).

6. Wykład: Afro-arabskie stroje w pamięci ludowej – między przeszłością a teraźniejszością.

(dr Jamila Oueslati. Zakład Arabistyki i Islamistyki).

Po części wykładowej odbyły się warsztaty – prezentacje strojów, sposobu zakładania i noszenia sari, hanfu - wyglądu i sposobu zakładania oraz jak nosić il-ḥrām – stroje Afryki Północnej. Na zakończenie były tańce tureckie i beduińskie. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Instytut Orientalistyki UAM w Poznaniu oraz Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Pile.

Patronat medialny objęła Telewizja Asta. Relacja z tego wydarzenia poniżej:

Telewizja ASTA